Рейтинг:
4.5 / 4 оценки
Места за нощувка наблизо
Места за хапване наблизо

Остров "Света Анастасия"

Южно черноморие
ясно небе 23°C
5 дневна прогноза
днес 11° / 23° 30 мар 12° / 19° 31 мар 11° / 23° 01 апр 12° / 24° 02 апр 13° / 19°
преглеждания за последните 30 дни 144
преглеждания за целия период 7650
Популярност на обекта в различни класации
Дата на публикуване 06.12.2018г.
В акваторията на Бургаския залив се намира единственият обитаем остров по българското Черноморие – "Света Анастасия". Островът се е появил след изригването на вулкан, а в резултат на бурите и морските вълни са се появили причудливи скални образувания – Гъбата, Дракона, Вкамененият пиратски кораб, Портата на слънцето. Късчето земя на 6,5 км. (4 морски мили) югоизточно от Бургас е разположено между нос "Чукаля" и нос "Атия". Островът е забулен в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории.

В миналото, когато на "Света Анастасия" имало манастир, пирати нападнали острова. Според легендата причина било заровеното от загинал пират златно съкровище. Монасите се затворили в островната църква и се помолили на Света Анастасия да ги избави от набезите. Тя чула молитвите им и изпратила страховита буря, която потопила пиратския кораб. Неговите останки се вкаменили близо до брега на Острова, където могат да бъдат видени и днес.

Най-ранното човешко присъствие на острова е засвидетелствано през епохата на късната античност (IV-VI век). Доказателство за това е обилният керамичен материал, открит при подводните проучвания.

Манастирът "Света Анастасия Фармаколитрия (Лечителка)" е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. Най-ранните данни за съществуването на обителта са от XV век. През годините манастирът е бил опожаряван няколко пъти и нападан от пирати. Манастирската църква, носеща името "Успение Богородично" е малка, но със стабилен каменен градеж, укрепен с дървени сантрачи. Тази най-стара част на църквата, в последствие е превърната в олтар. Между него и по-късното разширение на манастирската църква е разположен забележителният дървен иконостас от 1802 г. За строителство в края на XVIII в. говори новоткритият при консервационна дейност надпис, който свидетелства за построяването на каменна сграда през 1772 г. В началото на XIX век този надпис е бил вграден в новопостроения метох.

Църковната обител просъществува до 1923 г., когато манастирът е превърнат в затвор. Там са заточени 132-ма комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в Бургаския полицейски участък, а част от тях са освободени.

След атентата в софийската църква "Света Неделя" през април 1925 г., островът отново е превърнат в затвор. На 29 юли 43-ма от арестантите успяват да избягат с две гребни лодки до нос "Чукаля", откъдето се скриват в Странджа планина. В тяхна памет, едно от крилата на манастира е превърнато в музей.

От 60-те до 80-те години на миналия век, островът става любимо място на творческата бохема на Бургас. Негов "губернатор" дълги години бургазлии наричат големия поет Христо Фотев, който прекарвал голяма част от времето си там. На острова тогава имало ресторант, малък хотел, църква и кей. От 2001 г. "Света Анастасия" е със статута на културно-историческа забележителност.

Лекарна, предлагаща чудодейни билки и отвари, манастирска килия от Средновековието, в която може да пренощувате, ресторант с автентични бургаски ястия по стари рецепти. Всичко това на най-романтичното място в Бургаския залив – остров "Света Анастасия". До там стигате с корабче, на което сте се качили от "Магазия" 1 (непосредствено преди Морска гара - Бургас).

От месец май 2014 г., благодарение на спечеления и изпълнен от Община Бургас проект "Културно-историческото наследство на о-в "Света Анастасия" и град Бургас - атрактивна и конкурентоспособна туристическа дестинация", финансиран по Оперативна програма "Регионално развитие".

Община Бургас осъществява транспорт до остров "Света Анастасия" с 18-метровия общински катамаран "Анастасия", а корабът "Кук", също предлага транспорт. За актуална информация за цени, часове на потегляне и благоприятни условия за плаване следете редовно информацията в уеб сайтовете.
Прочети още
Сподели този обект:
Добавено от:
Цени:

Музей - групи над 20 човека: 4.00лв.

Музей - групи - ученици и пенсионери над 20 човека: 2.00лв.

Музей - деца от 3 до 7 ненавършени г.: 1.00лв.

Музей - деца до 3 г. и хора с увреждания: Безплатно

Музей - стандартен: 6.00лв.

Музей - ученици и пенсионери: 3.00лв.

Билетът за корабчето до острова е между 3 и 14 лв. (деца - възрастни). За групови посещения има отстъпка. За ученици и пенсионери - 10 лв. За деца под 3 год. и хора с увреждания - безплатно.

Работно Време:

10:30-16:30

Телефон:
Още за обекта:
Виж карта

Коментари · 2

Антоанета преди 4 години

Малко скъпичко излиза екскурзията, но е приятно забавление.

Тома преди 5 години

Страхотно е.Посетете го с нощувка няма да съжалявате.Правят страхотна рибена чорба.

Коментирай 1000 символа

Активности наблизо

Оферти за хапване наблизо

Детска кухня: Месечен абонамент за меню със супа, основно ястие и десерт
Валидност на ваучера:
от 23 Март до 11 Май 2024г.
Към офертата
10 броя здравословни безглутенови протеинови снакса с вкус на паприка
Валидност на ваучера:
от 31 Януари до 30 Юни 2024г.
Към офертата
Кутия с 24 броя високопротеинови десерти - ванилия или шоколад
Валидност на ваучера:
от 6 Февруари до 31 Май 2024г.
Към офертата

Оферти за забавления наблизо

Уейкбординг: 90 или 180 минути или годишна карта,
Валидност на ваучера:
от 15 Май до 31 Октомври 2024г.
Към офертата
Пейнтбол край Черноморец за деца и възрастни! Игра със 150 топчета и включена екипировка
Валидност на ваучера:
от 18 Октомври до 30 Септември 2024г.
Към офертата
Фотосесия на абитуриент преди или след бала, с 20 обработени кадъра
Валидност на ваучера:
от 1 Май до 30 Май 2024г.
Към офертата

Други подобни обекти в страната

Други обекти наблизо